Archive for siječanj 18th, 2021

Milan Begović

Na današnji dan, 19. 1. , prije 145 godina, u Vrlici je rođen  hrvatski pjesnik i pisac, Milan Begović, čije ime nosi  naša škola.

•

Osnovnu školu završio je u Vrlici, nakon koje upisuje gimnaziju u Splitu, u kojoj postaje prijatelj s poznatim hrvatskim piscem, Vladimirom Nazorom.

U književnosti se javio 1891. godine, s pjesmom Nad spomenikom viših junaka, pod pseudonimom Tugomir Cetinski. Ipak, pažnju je privukao zbirkom ljubavnih pjesama Knjiga Boccadoro, koju je napisao pod pseudonimom Xeres de la Maraja.

Najpoznatiji je po libretu za operu Ero s onoga svijeta, koja je ocijenjena kao zaštitni znak hrvatske opere, prenoseći pjesme i plesove svoje domovine u svijet. Glazbeni kolorit, bujna orkestracija, živahni ritmovi i pjevne vokalne linije tvore idealno spojenu dramsku riječ i glazbu.

Osim pjesama, pisao je i drame, romane i komedije. Predlažem da pogledate njegovu komediju Amerikanska jahta u splitskoj luci i pročitate i pjesmu Mlinar Sima (meni se od pročitanih najviše svidjela).

A.B.

siječanj 2021