Međunarodni dan materinskog jezika 21.2.

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

UNESCO-v iz 1970. godine kaže »Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«

Tako su učenici 7. razreda s knjižničarkom izradili plakat na temu materinskog jezika kojim su se podsjetili na prekrasnu pjesmu o hrvatskom jeziku Paje Kanižaja te na prvo hrvatsko pismo – glagoljicu.

Poznavanje materinskog jezika otvara nam put ka učenju i razumijevanju u svim segmentima, a naročito učenju stranih jezika. Stara izreka kaže, čovjek vrijedi koliko jezika govori. Neosporivo, ali u ipak ne zaboravite tko ste, gdje ste se rodili i progovorili i što vam je podarilo temelje da postanete osoba koja ste danas.