DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Pod motom “Nasilje prestaje ovdje!” u obilježavanje ovog dana uključila se i naša škola. Učenici od 1. do 4. razreda zajedno s učiteljicama su u knjižnici pogledali film “Čudo” koji progovara o problemu izoliranosti i zlostavljanju djece drugačije od drugih. Učenici 2. razreda su pogledali edukativni film o nenasilnoj komunikaciji i odaraili radionicu “Poderano srce”. Učenici 3. i 4. razreda su pogledali dječje video zapise urađene na temu prevencije nasilja, uz radionicu. Također, uz sve spomenute aktivnosti, učenici 1., 3.  i 6. razreda su napravili plakate s rozim majicama na kojima su bile poruke protiv nasilja i poruke žrtvama.

Svim akcijama i razgovorima smo djeci pkazali da nasilje nije rješenje i da uvijek se imaju kome obratiti u slučaju potrebe jer nasilje nije rješenje!