Lutkarska predstava “Ero s onoga svijeta” u izvedbi naših učenika

2018. godina je godina Europske kulturne baštine te smo povodom toga htjeli potaknuti učenike na istraživanje bogate i raznovrsne kulturne baštine njihovog kraja. U mnoštvu toga što nam Vrlika nudi mi smo se odlučili za jednu od najljepših i najpopularnijih hrvatskih opera „Ero s onoga svijeta“, za koju je libreto napisao Milan Begović. Završni ples je vrličko kolo koje nikoga ne može ostaviti ravnodušnim dok se stapa sklad pokreta, pjesme i boja vrličke nošnje.

Nastavnica hrvatskoga jezika, Ivana Grabić i knjižničarka, Ivana Kusić, odlučile su s učenicima izvesti lutkarsku predstavu „Ero s onoga svijeta“ (dijelovi 1. i 3. čina opere). Uz njihovu pomoć i vodstvo učenici su tjednima vrijedno izrađivali 8 lutkica te 8 narodnih nošnji. Pazili su na svaki, pa i najsitniji detalj. Pleli su pregače, krojili gaće, košulje, rožete, sadake, izrađivali tkanice, kape, zvrkove itd. U izradi su sudjelovali učenici 3., 4., 5., 6. i 7. razreda, a predstavu su izvodili Iva Šimundža, Filip Blažević, Maja Dražić, Ana Maria Slavić, Ivan Kuduz, Iris Duvnjak, Ana Turudić i Anamaria Vuletić.

Budimo zajedno čuvari hrvatske tradicijske kulture.