RUKSAK PUN KULTURE

Film u  vašim rukama u Vrlici (28. svibnja 2021. godine) – radionica u sklopu   projekta Ruksak pun kulture

Dalija Dozet gostovala je sa svojom radionicom Film u  vašim rukama 28. svibnja 2021. godine u Osnovnoj školi Milana Begovića u Vrlici. U radionici su sudjelovali učenici šestog i sedmog razreda raspoređeni u dvije grupe.

Tijekom radionice učenici su istraživali i učili o filmskoj umjetnosti i njezinom nastanku, proučavali su filmske trake i stare kamere, intervenirali na filmsku vrpcu te izradili stop animaciju na digitalnoj kameri. Cilj radionice je naučiti ponešto o nastanku filma, ali i povezati to sa digitalnom tehnologijom. Voditeljica radionice Dalija Dozet odgovarala je na brojna postavljena pitanja poput onih koja  su sve zanimanja  na filmu, kako nastaje film, kako vidimo film te što je to eksperimentalni film. Nakon niza kratkih filmskih primjera, gledali su film snimljen prije 130 godina, gledali su komediju s puno različitih rodova, animirani, dokumentarni i igrani, učenici su sa zadovoljstvom prionuli vlastitom istraživanju. Intervenirali su  bojama i iglicama i unijeli  novi sadržaj na postojeću arhivsku 16mm snimku (filmsku vrpcu). Zajedno s voditeljicom spojili su trake i pogledali svoj prvi eksperimentalni film, a potom još neko vrijeme diskutirali o filmskoj umjetnosti, maštajući o svojim budućim filmovima. Učenici su dobili zadatak napisati temu i scenarij za dokumentarni film po vlastitom izboru. Većina je odabrala temu o Vrlici s naglaskom na  crkvu svetog Spasa.