Archive for veljača 21st, 2018

Međunarodni dan materinskog jezika 21.2.

Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

UNESCO-v iz 1970. godine kaže »Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«

Tako su učenici 7. razreda s knjižničarkom izradili plakat na temu materinskog jezika kojim su se podsjetili na prekrasnu pjesmu o hrvatskom jeziku Paje Kanižaja te na prvo hrvatsko pismo – glagoljicu.

Poznavanje materinskog jezika otvara nam put ka učenju i razumijevanju u svim segmentima, a naročito učenju stranih jezika. Stara izreka kaže, čovjek vrijedi koliko jezika govori. Neosporivo, ali u ipak ne zaboravite tko ste, gdje ste se rodili i progovorili i što vam je podarilo temelje da postanete osoba koja ste danas.

Školski maskenbal

Dana 13. veljače 2018. godine u školskom holu održan je maskenbal. Taj čarobni, zamaskirani dan započeo je povorkom koja je prošetala do crkve. Nakon povorke stigli smo u školu gdje je krnjo dobio svoju osudu te je nakon izricanja osude spaljen na školskom igralištu. Dani ni nebi bio tako čaroban da nije bilo maski koje su svojom ljepotom zabilježile ovaj dan. Maske su bile jako maštovite: turisti, žirafe, roboti, mumije, prosvjetni djelatnici, rock bake… Žiri je, nakon revije, odabrao tri najbolje maske koje su nagrađene. Prvo mjesto osvojili su prosvjetni djelatnici, čistačice i domar (7. razred), drugo mjesto žirafe (4. razred) i treće mjesto je pripalo robotima (2. razred).

veljača 2018
« pro.   ožu. »