ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

Radionice i predavanja Školskog preventivnog programa kroz studeni i prosinac održala je pedagoginja škole za sve učenike od 1. do 8. razreda.
Osnovna namjena školskog preventivnog programa je osiguravanje zdravog i poticajnog okruženja za učenike u školi kroz različite oblike i metode rada čime se radi na ispunjavanju ciljeva programa:

2. 3. razred – ”Učiti kako učiti” – osnovna namjena je prevencija školskog neuspjeha i razvoja emotivnih problema i problema u ponašanju kod učenika, a očekivani ishodi su:

• Učenici stvaraju prikladno okruženje za samostalno učenje (organizacija prostora za učenje, prilagođavanje okolinskih uvjeta učenju, traženje pomoći)
  • Učenici znaju upravljati svojim učenjem (organizacija vremena za učenje- izrađuju tjedni raspored aktivnosti i dnevni plan aktivnosti i koriste ostale metode organizacije učenja)
  • Učenici koriste različite strategije učenja (koriste nekoliko načina/aktivnosti za ponavljanje gradiva: umnu mapu, kartice za ponavljanje, vlastiti test; primjenjuju metode lakšeg i bržeg zapamćivanja gradiva prema svom stilu učenja)

Za učenike 1. i 4. razreda organizirane su radionice na temu ”Prijateljstvo”. Cilj ove radionice je bio definirati prijateljstvo, uočiti razliku između prijatelja i poznanika, osvijestiti važnost prijateljstva u svakodnevnim odnosima, poticati učenike na iznošenje vlastitog mišljenja.
Učenici su bili jako kreativni te su sastavljali svoje recepte prijateljstva i pisali svoje izreke o prijateljstvu, po uzoru na filozofe, književnike i povijesne ličnosti. U sklopu radionice učenici su promišljali i razgovarali o prijateljstvu, iznosili vlastite stavove te izmjenjivali iskustva.
Kao glavne odlike pravog prijatelja istaknuli su: dobrotu, povjerenje, pomaganje, iskrenost, opraštanje, ljubav i zajedničku igru.
Učenici 5. razreda radili su na temi ”Komunikacija”, kako bi saznali što je to komunikacija, koje vrste komunikacije postoje te kako komunicirati u različitim životnim situacijama. U radioničkom dijelu su igrali igru ”vođenja slijepca” te su uz pomoć neverbalne komunikacije trebali provesti osobu kroz razred, a da ne nagazi na kvadratiće (mine) na podu. Spoznali su
važnost komunikacije i iskazivanja vlastitog mišljenja i stavova u svakodnevnom životu.

6.razred je kroz ŠPP radio na temi ”Vršnjački pritisak i razvoj samopouzdanja” i temi ”Kako reći Ne!”. Kroz predavački dio učenici su saznali što je to samopouzdanje i što označava pojam vršnjački pritisak, a u radioničkom dijelu učenici su na primjerima iz teksta, kojeg su dovršili i odglumili uloge ispred razreda, učili o zauzimanju za sebe, kako se oduprijeti vršnjačkom pritisku i kako reći Ne!

U sklopu mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se obilježava od 15.11. do 15.12. održana su predavanja i radionice za učenike 7. i 8. razreda. Osnovni je cilj povećavanje senzibiliteta i podizanje razine znanja učenika o opasnosti zlouporabe sredstava ovisnosti kako bi se smanjila opasnost od bolesti ovisnosti. Ciljevi ovih aktivnosti su:

• Poboljšati razinu znanja učenika o štetnosti raznih oblika ovisnosti
  • Upućivati učenike na važnost pravilnog strukturiranja slobodnog vremena
  • Razvijati samopoštovanje i socijalne vještine kod učenika
  • Motivirati učenike za odabir zdravih stilova života

Učenici 7. i 8.razreda su aktivno sudjelovali i razgovarali o temama ovisnosti o drogi, alkoholu, duhanu, ali i o modernim ovisnostima o društvenim mrežama, igricama i internetu. Kroz radionički dio izrađen je plakat na temu ”Energetska pića nisu za mlada bića” te su pročitani letci i prezentacije Nastavnog zavoda za javno zdravstvo o ovoj aktualnoj temi.

Zahvaljujemo svim učenicima na sudjelovanju!

U prilogu su fotografije i djelić atmosfere s ovih zanimljivih predavanja i radionica.

Pedagoginja
Jelena Matas