Radionica o vodi – AQUALAB

5.2.2024 u našoj školi je provedena radionica o vodi u sklopu projekta Biomozaik. Kroz različite aktivnosti učenici su se upoznali sa svojstvima vode i njenoj važnosti za naš svakodnevni život. Glavni cilj ovih radionica je učenike osvijestiti o važnosti očuvanja pitke vode i zdravog okoliša te ih upoznati sa znanstvenim pristupom u istraživanju voda. Naši vrijedni učenici 7.r. samostalno su istraživali temu Vode na Zemlji te su mlađim učenicima prenosili najvažnija saznanja.
1. aktivnost je bila gledanje prezentacije o vodi, vodnom bogatstvu, očuvanju prirode…
2. aktivnost je bila odlazak učitelja i učenika na Česmu za prikupljanje uzoraka vode na izvoru, u toku i na maloj Česmi.
3. aktivnost je bila u učionici tehničke kulture gdje su postavljeni stolovi sa različitim materijalima za testiranje vode.
Učenici i učitelji su pregledavali donesene uzorke vode – miris, boju, bistrinu. Uspoređivali su ih s vodom sa slavine, gledali su ph vode, mjerili gustoću, masu i temperaturu vode. Promatrali su različita agregatna stanja vode te radili pokuse sa vodom kao otapalom.
Kroz ovu radionicu su naši učenici naučili nešto novo o vodi i njezinim svojstvima i primjeni, a različiti pokusi pridonijeli su zanimljivosti ovih aktivnosti.