Ruralna Inkluzija u sklopu Erasmus+ programa na Islandu

Ova aktivnost sufinancirana je kroz Aktivnost osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+, koji provodi Agencija za mobilnost i programe EU.

Naša škola je izabrana za sudjelovanje na Aktivnosti osposobljavanja i suradnje u okviru programa Erasmus+ Rural Inclusion in Erasmus+ koja se održala uživo, u organizaciji islandske nacionalne Erasmus+ agencije, u gradu Akureyri na Islandu, od 1. do 3. studenoga 2022. godine.

Sukladno rezultatima natječaja koji je izašao na mrežnim stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije, učiteljica engleskog jezika Marina Štambuk Poparić je izabrana skupa sa još dvoje hrvatskih učitelja za sudjelovanje.

Program se odvijao u Kulturnom i konferencijskom centru Hof čiji moderni, kružni tlocrt asocira na islandske magmatske stijene te je prepoznatljiva znamenitost Akureyrija, četvrtog grada po veličini koji se nalazi na sjeveru Islanda.

Na ovom kontaktnom seminaru sudjelovalo je 56 učitelja iz 14 europskih država, a cilj je bio upoznati ostale učitelje i njihove škole, razmijeniti iskustva te stvoriti nove kontakte za buduću suradnju u sklopu Erasmus + projekta. Također se govorilo o primjerima dobre prakse malih, ruralnih i udaljenih islandskih škola koje su nam predstavili islandski učitelji i ravnatelji škola.

Sve te škole uspjele su poboljšati svoje uvjete rada i dobile su novu, europsku dimenziju otkako sudjeluju u Erasmus + programima.

Teme o kojima se dosta pričalo su Inkluzija i različitost, ruralno obrazovanje u globalnom okolišu, koristi i izazovi ruralnih škola u Erasmus + programu, osnaživanje i održivi razvoj ruralnih škola.

Osim radnog dijela programa, organizatori su nam priredili i gastronomski te kulturni dio programa kako bi što bolje upoznali ovu daleku, ali lijepu zemlju.

Pri završetku službenog programa, posjetili smo Forest Lagoon geothermal spa gdje smo otkrili blagotvorni učinak toplih geotermalnih izvora i saznali o tradiciji kupališta u kojima se stanovnici Islanda često opuštaju, ali i međusobno druže. Djelić atmosfere pogledajte u galeriji slika.